Yazı Karakteri Tasarımı

Her ne kadar uzmanlık alanı olarak yazı karakteri tasarımı yapan ve dağıtan tasarımcı sayısı az olsa da, bir-iki örnek tasarlamayı deneyenlerin sayısı artıyor. Fontographer gibi programlar font tasarımında yeni olanaklar oluşturdular. Web sitelerini font deposu olarak kullanmak da dağıtımı kolaylaştırdı. Bu yüzden yazı karakteri tasarımı artık daha cazip hale geldi ve eskisi kadar gizli-saklı bir hava yaratmıyor.

 

Christian Schwartz, yayınlar ve kurumsal kimlikler için özel yapım fontlarda uzmanlaşmış bir yazı karakteri tasarımı yapan bir tasarımcı. Aldığı siparişlerden biri de, Paul Barnes’le birlikte The Guardian gazetesi için tasarladığı Guardian Egyptian. The Guardian’ın yeni gerçekleştirdiği büyük tam sayfadan küçük Berliner formatına geçişiyle beraber, tüm gazetenin yeniden tasarlanması gerekti. Gazetenin yaratıcı yönetmeni Mark Porter, tasarımını demirlemeye yarayacak yeni bir yazı karakteri arıyordu. “Başlangıçtaki plan, gazetenin tasarımını tamamen değiştirmek değil, uyarlamaktı ve Paul Barnes, beni projeye, kullanıyor oldukları Helvetica’nın yerine geçmek üzere, Neue Haas Grotesk’in sadık bir canlandırmasını yapmam için çağırmıştı” diyor Schwartz.  Proje ilerledikçe, Haas Grotesk geri planda kaldı ve tasarımcılar birçok benzer yazı karakteri tasarımı üzerinde işbirliği yapar hale geldiler. 200’ün üzerinde fontuyla, Guardian ailesi bir gazete tarafından sipariş edilmiş en hırslı özel yapım yazı karakterimdir.

 

The Guardian Gazetesi Yazı Karakteri Tasarımı

Yazi-karakteri-tasarimi

 

“İlk işlerimiz, Haas Grotesk’in yanında kullanılacak zarif bir serifli (tırnaklı ) yazı üzerineydi” diyor Schwartz. Ancak Porter bu iki yazı karakteri ailesinin beraber iyi duracağına ikna olmamıştı ve yeni serifsiz font için testler yapmalarını istedi. Barnes ilk slab serif karakterlerin icad edildiği 1815’leri inceledi. Bir Egyptian çizip, tırnaksız (serifsiz) hale getirmek için tırnaklarını keserse -ilk serifsizlerin izlediği yolun aynısı- ne olacağını merak ediyordu. Egyptian bir nevi kayıp halka -tasarımcının serifli yazı ile serifsiz yazı arasında hareket etmesini sağlayacak evrimsel bir ara basamak- olarak düşünüldü ama kısa sürede hem başlık hem de metin için tercih edilir oldu.

 

“En büyük esin kaynağımız 19. yüzyılın ortasında Londra dökümhanelerinin yaptığı Egyptian karakterlerdi” diyor Schwartz. Ancak orijinallerden farklı olarak bu karakterin çağdaş olarak görünmesini sağlayan şey kalınlık farklılıklarındaki ayarlar ve seriflerin kütle şeklinde değil de takoz şeklinde olmasıydı.

 

 

Tipografi-tasarimcilari
Christian Schwartz (solda) ile Paul Barnes

 

 

Bir gazete fontunun dikkat çeken manşetten, okunabilir metinlere kadar çok farklı durumlarda işliyor olması gerekir. Genellikle yazı karakteri tasarımı yapan tasarımcılar, gazetenin baskısından örnek alarak tasarımlarını test ederler ancak yeni Berliner formatının baskı makineleri henüz hazır olmadığı için, basımcıların baskı başlamadan önce seçebilmeleri için 4 ayrı seviyede metin hazırlanmıştı.

 

Font-tasarimi
Guardian Egyptian yazı karakteri

 

 

Bir gazetenin yazı karakterini tasarlamış bir kişiye edilebilecek en güzel iltifat, tasarımının görünmez olduğudur. “İnsanların ilk gün ‘ilginçmiş’ diye düşünmelerini ve üçüncü güne geldiklerinde ise tekrar gazete okuyor olmalarını istiyorum” diyor Barnes.

 

 

Düşüncelerinizi Paylaşın