Toyota logo tasarımı revizyonu için başladığı çalışmayı daha minimal bir tarzda bizlere sundu. Böylelikle Toyota da kurumsal kimliğinde değişikliğe gitti. Toyota, marka logosu ve tipografisi için Avrupa’da kullanacağı yeni marka tasarımına geçişini tamamladı. Toyota yeni imajı firmayı otomobil şirketi olmanın yanında mobilize şirketi olmasına da vurgu yapıyor.

Toyota logo tasarımı
logo -eski-

Genişleyen mobil ürünleri ve servisleriyle sürekli olarak çeşitlenen, müşteri tabanı etrafında geliştirilen yeni tasarım anlayışı, tüm dijital ve fiziksel temas noktalarında akıcı bir tarz ortaya koyuyor. Yeni tasarımın yeniliği ile sağlanan yeni kurumsal kimliği görsel sadelikten ilham alıyor. Tüm bunlar ileri görüşlü, mobile hazır, daha lüks his ve tamamen tutarlı olmak üzere tüm iş alanlarında ve alt markalarda şekilleniyor.

Yeni Toyota Logo Tasarımı

Revize edilen logo Avrupa’da çok iyi bilinen Toyota yazısının yerine sade bir 2 boyutlu logo tasarımı olarak öne çıkıyor. Bu yeni logo tasarım revizyonu sadelik, şeffaflık ve modernlik ile birlikte dijital dünyaya kusursuz bir şekilde uyum sağlarken, fiziksel dünyada da etkili bir tarza sahip. Maliyetlerini de bu yeni iş ile gözden geçirmiş olacak. Çünkü artık Toyota yazısını kullanmayacak. Bir zamanlar Nike’in logosunda gittiği yenilik gibi. Bilindiği gibi Nike da yalnızca tik simgesini kullanıyor.

Revizyon logo tüm iletişim noktalarında uygulanırken, mevcut logo araçlarda kullanılmaya devam edecek. Yeni kurumsal kimlik aynı zamanda Toyota Type isimli yeni özel bir tipografiyle birlikte geliyor. Online ve offline olarak çok amaçlı kullanıma sahip olan tema, aynı zamanda şirketin Avrupa’da online bayilik için dijital olarak hazır olduğunu temsil ediyor.

Büyük markaların küçük değişimleri sıfır hata ile tamamlanmalıdır. Aksi takdirde büyük riskler barındırır. Düşüncesi bile korkunç; Yapılan bir imaj veya grafik hatası milyonlarca marka kullanıcını etkiliyor. Ayrıca kurumsal evrakların da yeniden ve yeniden basılmasına, dijital platformların yenilenmesine ve her yenilemede de arama motoru sıralamalarında yer değişikliğine sebep oluyor. Kısacası bir proje revizyonu yapmadan önce bin kez düşünmek ve profesyonel ajanslarla çalışmak gerekir.