Tasarlanmış İyi 5 Logo Tasarımı

Bu yazıda, 20. yüzyılın en büyük tasarımcıları tarafından yaratılan 5 logo tasarımı projesini inceledik.

 

Günümüzde çoğu tasarımcı için kendi alanlarında iyi işler yapmış tasarımcıları takip etmek bir nevi ders niteliğindedir. Bazen yeni bir logo üzerinde çalışırken tıkanırsınız. Bu gibi durumlarda başka tasarımcıların çalışmalarına göz gezdirmek yaratıcılığınızı canlandırmak ve ilham almak sizin için doğru bir davranış olabilir.

 

 

 

5 . Massimo Vignelli’den Elinden American Airlines Logo Tasarımı

 

 

american-airlines-logo-design

 

 

İtalya’da doğan Massimo Vignelli, 1960’lı yıllarda Milano’dan New York’a taşındı ve 20. yüzyılın en etkili tasarımcılarından biri oldu. 

Bloomingdale’in imzalı kahverengi kağıt torbaları, Ford Motor Company logosu, 1972 New York metro haritası ve Xerox, IBM, Gillette ve Ford gibi başarılı işlere imzasını attı. 

 

massimo-vignelli

 

 

1967’de Vignelli, o zamanın yeni havayolu şirketi için danışmanlık yapan endüstriyel tasarımcı Henry Dreyfuss tarafından Vignelli American Airways’e tanıtıldı. Bir süre sonra da şirketin logosunu tasarlamak üzere görevlendirildi.

Çalışmasını okunaklılık ve uyrukluk ilkelerini temel alarak sürdürdü. Helvetica yazı stilini kullandı. Sonra logonun kırmızı ve mavi iki harfini logodan attı. Bu çalışmada duyguyla değil, mantıkla ilerlemek istiyordu.Vignelli, kartal amblemi üzerine baskı uygulandığını vurgulamış olsa da, bu saçma olmayan, basit bir yaklaşımla gerçek bir tasarım oluşturdu.

Yeni tasarım havayolu tarihinin en popüler ve en uzun ömürlü logolarından biri haline geldi.  

 

4 . Milton Glaser Tarafından Yaratılmış Brooklyn Bira Fabrikası Logo Tasarımı

 

Brooklyn_Brewery_logo-design-min

 

 

1929’da New York’ta doğan Milton Glaser, dünyanın ünlü grafik tasarımcılarından biridir.

Push Pin Studios’un (1954) ve New York Dergisinin (1968) kurucularındandır.1974’te kendi stüdyosu olan Milton Glaser’ı kurdu.

En başarılı işlerinden birisi olan “I Love New York” logosunun yaratıcısı olarak bilinir.

1986’da Steve Hindy ve Tom Potter, markaları Brooklyn Eagle Beer’e marka kimliğinin de yenilik oluşturması için Milton Glaser’a geldiler.

Glaser bu ikiliye bir soru sordu: “Tüm belediyeye sahipken neden bir kuş satalım ki?”

Bu iyi bir soruydu ve ardından gelen konuşmanın bir sonucu olarak, çift, ‘Brooklyn’ kelimesini biranın adı ve kimliği olarak kabul etti.  

Brooklyn Brewery bu yenilikle büyük bir başarı elde etti.

Sonuç olarak Brooklyn Bira Fabrikasının bu başarısı basit bir isim değişikliğine borçluydu.

 

3 . AT & T Bell Sistem Logosu – Saul Bass

 

Bell-logo-design-high-quality

 

 

New York Bronx’da dünyaya gelen Saul Bass grafik tasarımcısı ve film yapımcısıydı.

En çok bilinen çalışmaları; Continental Airlines, Warner Communications ve Geffen Records gibi şirketlerin ikonik logolarıdır.

2011 yılında Christian Annyas bir analiz yaptı. Bu analize göre Saul Bass’ın yaptığı tasarımların olağanüstü bir ömre sahip olduğu tespit edildi; Saul Bass’ın tasarımların ortalama ömrü 34 yıl. 

1969’da Bass, Bell System adı verilen şirketlerin bir ağı vasıtasıyla Birleşik Devletler ve Kanada’da telefon hizmeti veren AT & T Corporation’ın logosunu tasarladı. 

Bell şirketin daha önceki logo tasarımını basitleştirdi. Çoğu logonun karmaşık ve ayrıntılı olduğu bir dönemde böylelikle anında fark edilebilen özgür, sade bir logo çizdi.  

Hem küçük hem de büyük boyutlarda çalışan bir logo yapmak, günümüzün çok cihazlı dünyasında sıklıkla vurgulanan bir ilkesidir. Bu ilkeyi Bell çok önceden sahiplenmiş ve neredeyse bütün logo tasarımlarında bunu kullanmıştı.

 

 

 

2 . Paula Scher Tarafından Yaratılmış Windows 8 Logo Tasarımı

 

 

Paula-Scher-windows-logo-tasarimi

 

 

 

1948’de Washington DC’de doğan grafik tasarımcı Paula Scher, 1970’lerde hem Atlantic hem de CBS Records için albüm kapakları yaratarak kariyerine başladı.  

1991’de Citi Bank, Coca-Cola, Metropolitan Opera, Modern Sanatlar Müzesi ve New York Filarmoni gibi unutulmaz tasarım çalışmalarını yaptı. 

Scher, 2012’de Microsoft’la birlikte Windows 8 işletim sistemi adına bir  logo tasarlamak  üzere çalışıyordu. 

Geliştirme sürecinin başında, basit bir soru sordu: “Adınız Windows’dur. Peki neden bayraksınız siz? ”  

Aşağıdaki örneklerde de görebileceğiniz gibi, şirket yıllar boyunca birçok farklı Windows logosu için bir bayrak sembolü kullanıyordu. 

 

 

 

windows-eski-5-logo-tasarimi

 

 

İşletim sistemi için önceki logolar (sol üstte gösterilenler de dahil olmak üzere) bir pencere içeriyordu. Bununla birlikte, yıllar geçtikten sonra, muhtemelen daha ‘enerji’ ve ‘dinamizm’ için kurumsal taleplere yanıt olarak, sallayan bir bayrak haline geldi. Bu süreçte tasarım, ekranlar ve sistemlere bakmak için bir metafor ve teknoloji ile ilgili yeni bir görünüm sunan ‘Windows’ adı arkasındaki asıl anlamıyla olan bağlantıyı kaybetti. 

Böylece, Windows 8 için Scher’in tasarımı, logoyu temellere geri döndürerek, biraz gösterişli olan dört renk sembolünü zarif, modern bir geometrik şekil olarak tekrar oluşturdu. 

Yeni tasarım çağdaş görünürken ve markanın orijinal konseptine dönmüş oldu, ek olarak tasarımda bir hareket hissi taşıyan, klasik perspektif ilkesini de kullandı. Böylece Windows 8 için Paula Scher’in logosu  marka  kimliğini çekirdek değerlerine geri döndürmüş oldu.

 

 

1 . Paul Rand’ın Tasarladığı IBM Logo Tasarımı

 

 

 

ibm-profesyonel-logo-tasarimi--min

 

Brooklyn doğumlu grafik tasarımcısı Paul Rand, İsviçre Tasarım stilini uygulayan ilk Amerikalı ticari sanatçılardan biriydi. IBM, UPS, Enron, Morningstar, Inc., Westinghouse, ABC ve Steve Jobs’un NeXT Bilgisayarları gibi tasarımlar için kurumsal logolarıyla dünyaca ünlü oldu.

Teknoloji şirketlerinin her yıl düzenli olarak kimliklerini yeniden tasarladığı günümüz dünyasında, Rand’ın 1972 de IBM için tasarladığı logosunun hala kullanımda olduğu gerçeği, tasarımının parlaklığını kanıtlıyor. Bir önceki logonun katı harflerini değiştirmek için yatay çizgileri kullanarak, dünyanın en tanınmış logo tiplerinden biri haline geldi.

Tasarım basit görünebilir, ancak hiçbir şekilde çabucak oluşturulamazdı. Rand, önceki tasarımının fontunu değiştirdi. Bu tasarımda imgesel şeritleri sunmadan önce logo üzerinde on yılı aşkın bir zaman harcadı. Rand, sekiz çubuklu logonun çeşitli boyutlarını gösteren ve bunları nasıl kullanacağınız konusunda dikkatli talimatlar sunan ayrıntılı bir  katalog  ve  poster  oluşturma konusunda çok fazla zaman ve çaba sarf etti. 

 

 

international-business-machine-logo

 

İyi bir logo tasarımı bir gecede gerçekleşmez. Sabır sadece başarılı bir tasarım oluşturmak için değil aynı zamanda dikkatli ve tutarlı bir tasarım oluşturmak için gereklidir.

 

 

 

 

 

 

 

Düşüncelerinizi Paylaşın