Tasarımcılar ve Müşteriler

TASARIMCILAR VE MÜŞTERİLER

Milton Glaser 1974 de pushpin studiolarında ayrıl manilton glaser tarafından kuruldu. Glaser iç mekan, sergi, kurum kimliği, yayın ve lokanta tasarımları üzerine çalışmayı amaçlamıştı. İtalyan resim ve tasarımından esinlenen Milton Glaser ilüstrayona benzer tasarımları yenilikçi yazı stiliyle Amerikan grafiğinde çok etkili bir üslup yarattı. 1978 den bu yana Glaser in Grand Union süpermarketlerinin işletilişi ve Amerikalılarının alışveriş tarzlarında devrim yarattı. Glaser  süpermarket tasarımlarında yiyecek, pazarlama, toplumsal konular ve şehir planlamasına duyduğu kişisel ilginin ögelerini bir araya getirmişti. 15 kişilik personeliyle bugünkü müşterileri arasında, Grand Union un yanısıra, Barro nun eğitim serisi, Julliard Okulu, Rockefeller Grubu, Schlumberger Ltd., Görsel Sanatlar Okulu ve Steelcase bulunuyor.

 Glaser
Milton Glaser

William Louttit ülkenin süpermarket zincirleri arasında büyüklük sırasına göre 15. sırada olan Grand Union un 1989 dan beri Genel Müdür Yardımcısı ve İşletme Yönetmeni 20.000 personeli 3 trilyonluk cirosu Union un merkezi Wayne, New Jersey de. Sekiz doğu eyaletinde bulunan 300 ü aşan Union ve Big Star marketlerini işletiyor. Şirket 1973 de Londralı Sir James Goldsmith a ait Cavenham Ltd., tarafından satın alınmış. Sir Goldsmith şirketin 500 milyon dolara malolan yeniden tasarlama görevini Glaser e veren kişi. Goldsmith 1988 da şirketi başka bir şirkete satmış, 1989 da şirket yeniden başka bir yönetim grubuna satılmış. Mr. Louttit şirkete 1964 de part-time işçi olarak girmiş ve çeşitli idareci konumlarda çalışmış. 1984 de Genel Müdür Yardımcısı olmuş. Milton Glaser le 14 yıldır çalışıyor.

New York a taşınan pek çok kişi gibi özlediğim bir şey iyi bir süpermarketti .Akşam yemeği için 5 ayrı dükkanda kasap, manav, fırın, içki dükkanı, çiçekçi ve demirbaşlar için de sümermarket dolaşmak ilk başta hoşuma gitse de zamanla sıkmaya başlamıştı. Derken 10 yıl kadar önce bizim semtimizdeki salaş Grand Union yeni bir görünüm ve daha fazla malzeme edinmeye başladı. Tasarımcılar ve müşterileri ni önemser. Reçelden kağıda pek çok ambalaj güzelleşti. Banliyölerdeki göz alıcı Unionlar neredeyse sadece alışveriş için o yolu göze almaya değer kıldı. Ben tasarım dergilerinde ve Wall Street Journal da yazılar çıkmadan önce bile Glaser in Grand ın attığı imzayı tanıdım. Bu büyük projenin nasıl yönetildiği ve inanılmaz oranlarına ve etkisine karşın nasıl eski moda kişiliğini ve çekiciliğini koruduğunu her zaman merak etmişimdir. Bunun cevabını bulmak için güneşli bir bahar sabahı Glaser in Manhattan da 32. sokaktaki evini ziyaret ettim. Yakındaki okulun bahçesinden gelen çocuk sesleri arasında 14 yıldır projeyi idare eden David Freedman beni karşıladı ve Grand Unionun modelleri ve örnekleriyle dolu atölyeyi gezdirdi. Freedman tipik bir ambalaj tasarımının evrelerini bana anlatırken üç üretim asistanı çeşitli kavanoz ve şişelerin etiketlerini kauçuktan yapıştırıcılar, fotostat, renkli kalem ve film tabakaları gibi eski teknik ve malzemeleri kullanarak hazırlanıyordu.

Freedman içinde krem peynir, çocuk bezi, köpek yemeği, taze hindi, donmuş balık filetoları, çorap, soya sosu ve makarna için ambalajlama mekaniklerinin bulunduğu bir çekmeceği açtı ve hiçbir bilgisayar programı asıl renkleri veremez dedi. Renkli kağıt renkli kalem ve markerlerin hala istediğimiz etkileri elde etmenin en iyi yolu olduğunu biliyoruz. Ve üç oldukça tozlu ama yinede etkileyici mimari maketler gösterdi. Birincisi fıçı ve sepetlerle 19. yüzyıl sonunu çağrıştıran bir sebze meyve departmanı prototipiydi. Bu tasarım bir düzineyi aşan Union marketlerinde uygulanmış. İkincisi de Village da bir şarküteri manav ile geleneksel süpermarket ve kafesi bulunan üç katlı bir dükkan için prototipti. Malesef bu uygulanmadı diyor freedman. Ancak bizim amacımız şuydu: Müşterilerin bir el sepetiyle ilk katta seçimlerini yaptıktan sonra bu sepet taşıyıcı kayış ile yukarı yollanır ve müşteriler alışverişlerini bitirdikten sonra üçüncü kattaki lokantada öğle yemeğine oturabilirler.

Tasarımcılar ve müşteriler, Grand Union ile Milton Glaser in arasındaki ilişkinin bir grafik tasarım şirketinden beklenenden çok daha fazlasını içerdiği açıkça belli oluyor. Geleceği gören bir girişimci ile üst yönetimin ilgi alanları çok olan bir tasarımcılar ile iyi düzenlenmiş ve işine sadık bir tasarımcı personelin mükemmel bir ortak çalışması olmuş. Şirketin havadar toplantı salonunda Milton Glaser ve David Freedman ile konuştum.

tasarımcılar
Grand Unıon

CA: Kentin 15 mil kuzeyine taşındım. Yeni mahallemizin en heyecanlı ögelerinden biri ithal peynirleri, taze deniz ürünleri, kaliteli sebze meyvesi ve harika ekmekleri olan büyütülmüş Grand Union süpermarketi. Anlatır mısınız, bu nasıl olmuştu?

Glaser: 1978 de New York dergisinin Rupert Murdoch a satılmasından kısa bir süre sonra başladı Clay ve ben Murdoch dan hoşnut değildik ve başka bir alıcı bulmaya çalıştık. Bir akşam yemeğinde Kay Graham ın kız kardeşi Lally Weymouth bizi Sir James Goldsmith le tanıştırdı. Goldsmith malesef New York dergisiyle ilgilenmiyordu. Ama 6 ay sonra beni Time dergisinin Fransada ki eşdeğeri olan L Express i yeniden tasarlamaya çağırdı. Bunu yaptık ve çok başarılı oldu.Sonra bana Süpermarketler hakkında birşeyler biliyor musunuz? tasarımcılar ve müşteriler benim bir market zincirim var neden bana yeni bir süpermarket yapmıyorsun? dedi. Süpermarketler hakkında hiçbir şey bilmiyorum. diye cevap verdim. Bunun üzerine o da İyi. Ne zaman başlayabilirsin dedi.

CA: Hiçbir şey bilmediğiniz tam anlamıyla doğru değil. En azından yemek konusunda New York dergisinde Yeraltı Gurmesi denen bölüm vardı. Ayrıca, Glaser ve sanatçı, yemek eleştirmeni Jerome Snyder ın birlikte hazırladıkları,pahalı olmayan New York lokantalarını anlatan aşçının katalogu ve sizin kendi mutfağınız da çeşitli tasarım dergilerinde yayımlandı.

Glaser: Burt Wolf, James Beard ve Joe Baum ile de girişimlerimiz olmuştu. Evet üç ay boyunca bir süpermarketin nasıl olması hakkında düşüncelerimizi yansıtan bir seri eskiz hazırladık. New Jersey deki mevcut bir mekan olan dükkan Wyckoff ile başladık. Bir yıl içerisinde kavramdan tümüyle uygulanmış dükkana ulaştık. Üç ayda ayrıntılar çizildi üç ayda da inşaat yapıldı. Muazzam bir başarıydı. Bugün bu tasarım oldukça ilkel görünüyor. Bizim geçerli kalan konseptlerimizle mekanlar açıldı, rahatça kullanıldı ve yemek malzemeleri farklı, ilginç bir şekilde sunulmaya başlandı. Meydanları andıran mekanlardaki monoton trafiği değiştirdi. Diğer bir deyişle, müşterinin alışveriş sırasında, sanki bir seyahat edermiş gibi, ilgisini canlı tutmak sağlandı aynı bir derginin yazılarında olduğu gibi.

 

Düşüncelerinizi Paylaşın