Marka Nedir?

Marka Nedir?

Bir marka ismi her ne kadar özel bir kelime de olsa, zihinde yer edecek herhangi bir kelimeden daha fazla bir şey değildir. Bir marka bir isimdir, bir özel isim ve tüm özel isimler gibi genellikle büyük harfle başlar.

İster bir bireye, bir şirkete ya da bir topluluğa ait olsunlar tüm özel isimler de birer markadır. Kentucky Fried Chicken bir fast food markasıdır ama aynı zamanda ABD eyaletidir. Philadelphia önde gelen bir krem peyniri markası olduğu kadar, kardeşlik şehrinin de ismidir.

Herhangi bir özel isim bir markadır. Siz bir markasınız.

(Ve hayatta gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, kendinizi bir marka olarak kabul edip buna göre davranmalısınız).

Bir markanın gücü, satın alma davranışını etkileme yeteneğinde yatar. Ancak, bir paketin üstündeki marka ismi ile zihindeki marka ismi aynı şey değildir.

Migros’ta durup bir ekmek ve süt almayı düşünen herkes, genellikle iki adet markalı ürünle bitirir alışverişini. Tüketicinin zihninde bir marka tercihi hiç bulunmayabilir ya da bu tercih yeterince açık olmayabilir. Bu durumda yalnızca biraz süt ve bir ekmek alacaktır.

 

Marka Nedir?

 

Bir markasız ürün kategorisi mümkün olabilseydi, bu H2O yani su olurdu. Amerika’daki herkes musluklarından iyi ve temiz suya ulaşabildiği için, marketten su almaya hiç gerek olmamalıydı, ancak insanlar marketlerden su alıyorlar.

“Marka Yaratmanın 22 Kuralı, MediaCat yayınları, Al & Laura Ries”

 

Marka demek satış kabiliyeti demektir. Bir marka insanlara 5 dakikalık bir mesafedeyse o bir dev markadır. Bakınız Coca Cola…

 

Düşüncelerinizi Paylaşın