Logonun Ticari Hayata Kazandırdığı Değer

Logo, müşterilerin bir marka ile ilişki kurmasını ve markanın taşıdığı ürün hakkında bir anlam oluşturulmasını sağlar. Bu durum, rekabet ortamında anlam kazandırılmış ürün veya markaların satışının yükselmesine sebep olur. Logolar sonuçta bir markanın görselleştirilmiş halidir ve müşterilerce markaların itibarını kazanmasının da önemli bir nedenidir. Çünkü logolar marka kimliğini en kolay ifade eden sembollerdir. Sadece bir ürünü değil ama kurumsal kimlik anlamında bir firmanın bütün ürünlerini / markalarını bir sembolle ifade etme tarzıdır. Logo, bir markanın yaratılmasındaki ilk basamaktır. Şirketin dışarıdan görünen yüzünü temsil eder.  Logo tasarımı profesyonel ellerde şekillendirildiğinde sadece bir sembol olarak kalmaz. Müşteri portföyü için kaliteli bir mal ve hizmet sunan, güvenilirliği yüksek ve profesyonel olarak hizmet veren kurumsallaşmış bir şirketin varlığını da anlatır.

logo tasarımı

Logonun Pazarlamadaki Değeri

Logo iyi tasarlandığında yeni müşterilerin ilgisini çekerek, marka veya ürününüzü tanımak için onlara çok iyi bir fırsat yaratır. Bu ise logonun pazarlama da ne kadar etkili olduğunun göstergesidir.

Bununla birlikte aynı piyasada rekabet halindeki diğer şirketlerden ayrı tutularak özel ilgi alanına dahil olmanızı sağlar. Yani bu durum markaya olan güveni de beraberinde getirir. Müşterilerin markaya olan bağlılığını artırarak piyasada kalıcı bir yer edinilmesine imkan sağlar. Aslında, pazarlamada logonun ne kadar önemli olduğu böylece de anlaşılabilir.

kimya-firmasi-logo-tasarimi-4

Müşteri memnuniyeti oluştuğunda, markaya olan bağlılığın güvenle devamı sağlanmış olur. Zaman zaman şirketler kurumsal kimliklerinde bazı değişiklikleri dikkate alarak amblem tasarımlarını değiştirebilmektedirler. Oysa müşteri açısından, marka bağımlılığı göz önüne alındığında bazen yapılan değişiklik hoş karşılanmayabiliyor. Çünkü, müşterinin alıştığı markayı yeni bir amblem ile kabullenmesi ve marka ile duygusal bağı güncellemesi zaman alıyor. Bu sebeple, tasarlanan simge müşteriler üzerinde öyle etkili bir pazarlama aracıdır ki bu onu vazgeçilmez kılar.

hukuk bürosu logo tasarımı

Bir logo, pazarda sosyal medyada, afiş, poster, reklam, web sitesi v.b. olarak hatta zarftan, promosyon ürünlerine kadar her yerde bulunabileceği için marka bağımlılığı yada sadakat oluşturulmasını sağlayan en kolay yöntemdir. Bu özellikleri ile logonun pazarlama da en etkili araçlarda biri olduğu anlaşılmaktadır.

Profesyonel Tasarlanmış Bir Logonun Web Sitesi Üzerindeki Değeri

Müşteriler genellikle bir ürünü yada alacakları bir hizmeti tercih ederken, güven duygusunu hissedebilmek için özel tasarlanmış logoya sahip markaya ilgi duyarlar. Diyelim ki bir web siteniz var ve bunun üzerinden ticaret yapıyorsunuz. Ziyaretçiler web sitenize ilk giriş yaptıklarında öncelikle logonuzun üzerinden şirketiniz hakkında karar vereceklerdir. Bu sebeple logo akademik eğitimli tasarımcıların elinde şekillendiğinde, ürün yada marka ile ilgili müşteri üzerinde çok olumlu izlenimler bırakacaktır. Bu ise markaya/ürüne duyulan ilgiyi ve seçiciliği de artıracaktır.

Yaşadığınız çevreye bir göz gezdirdiğinizde; pazarda yükselerek öne çıkmış tüm şirketlerin çok iyi tasarlanmış logolarının olduğunu görebilirsiniz. Müşteri açısından bakılacak olursa logo, alınacak ürün veya verilen hizmetin satıcı şirket tarafından ne kadar önemsenmiş olduğunun da göstergesi olmaktadır.

kurumsal kimlik tasarımı, logo

Günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak şirketlerin web sitelerini zaman zaman yeniledikleri gözlenmektedir. Oysa web siteleri yenileniyor olsa da logoları sabit kalmaktadır. Yani bir defa iyi bir logo tasarlatıyorsunuz ve yıllarca onu kullanmaya devam ediyorsunuz. Pazarda bilinen kimliğinizi sürdürmeye devam etmenin en etkili yolu bir logonuzun olmasıdır. Yani pazarlama da logonun katkısı oldukça büyüktür.


Marka Tasarlanırken Logo Gerekli mi?

Şirket tarafından pazarlanan ürünlerin tasarımları değişebilir, müşterilere tanıtım ve sunum yöntemleri değişebilir ama değişmeyen tek şey logodur. Logo, pazarlamada ki teknik ve taktikler değişse de her zaman değişmezliğini korumaktadır. Bir marka yaratmak için mutlaka bir logo bulunması zorunludur çünkü yaratılacak marka ancak logo üzerine inşa edilebilir.

Logo olmaksızın bir şirket olarak piyasaya çıkmak doğru değildir. Çünkü ürünlerinizin markalarını bir şeyin üzerine inşa etmelisiniz ki, müşterileri etkilesin ve sonrada bağlayıcı kılsın. Hatırlamakta ve seçicilikte daima tercih edilebilir olsun. Tasarım ajansı olarak ürün veya markalarınızla özleşecek ve pazarda ki payınızın yükselmesine imkan verecek, kurumsal kimliğinizle uyumlu logo tasarımı konusunda başarılı hizmetler vermeye devam ediyoruz. Eğitimli ve deneyimli bir ekiple logo tasarımınızı gerçeklemek için bize ulaşınız.