Logo tasarımı yazı ve simgenin birlikteliğidir. Monogram dediğimiz ise tamamen bir harf veya bir simgenin tek başına kullanılmasından doğan bir işarettir. Aslında işin amacı monogram da olsa bir logo tasarımı elde etmektir.

Monogramın tarihçesi günümüzdeki logo tasarım kavramından daha eskiye dayanır. İnsanlık tarihinde de ilk iletişim araçlarından biri olduğu için oldukça önemli bir anlamı vardır.

Tabiki günümüzde yine aynı amacı taşıyor ancak şimdi geleneksel motiflerden ziyade daha güçlü, espri barındıran ve bir takım mesajlar veren çizimler karşımıza çıkıyor.

Logo tasarımı kullanan kişinin veya kurumun kimliğini, stilini ve hayata bakış açısını temsil eder. Bu işaret tasarımında oran ve orantı büyük önem taşır.

Çünkü göz öyle ki en ufak oransızlığı görür ve beyine mesajı doğru iletmek yerine “bunda bir tuhaflık var” gibi bir mesaj verir. Bu mesajın zihindeki kalıcılığı pek yoktur. Bu sebeple logo ve monogram çalışmalarında altın oranla çalışılması ve bu şekilde kullanıma sunulması hem alıcısı tarafından iyidir hem de tüm insanlık adına kafa karıştırmayan bir seçim olur.

Logo Tasarımı ve Orantı – Monogram

logo tasarımı ve monogram tasarımı

Bu işaretler 19. yüzyılın sonlarında, özellikle moda endüstrisinde gelişti. Louis Vuitton, Chanel ve Gucci gibi lüks moda markaları, en ikonik monogram logo tasarımlarından bazılarına sahiptir – onlarca yıldır buradalar ve dünya çapında tanınırlar. Diğer ünlü örnekler arasında Hewlett-Packard (HP) ve Life’s Good (LG) sayılabilir. 

Logo tasarımı ile ilgili ilginç olan durum, taşıdığı duygusal değerdir. harflerin kullanımı akılda kalıcı kısaltmalar oluşturur ve şirket adıyla daha derin bir bağlantı oluşturur. 

Siz de işiniz için kişiselleştirilmiş bir monogram oluşturduysanız gerçekten harika. Size ilham vermesi için çok sayıda tasarladığımız ve hepsi de gerçekleşen projelerimiz olarak sunulan örnek çalışmalarımızı web sayfamızda bulabilirsiniz. Eğer bir logo tasarımına ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka iletişime geçerek bizden bilgi alabilirsiniz.

monogram tasarımı

Bir hikayeyi olabildiğince küçük kelimelerle veya harflerle nasıl anlatırsınız? Bir monogram tasarımı oluşturarak!

İşletme Adınız Monogram ile Doğal Olarak Kısaltmaya Dönüşebilir

Adınız daha uzun ise hatırlaması kolay bir kısaltmaya kısaltabilecek misiniz bir bakın. Bu taktik, telaffuzu ve tanınması kolay olduğu için küresel pazarlara sahip işletmeler için işe yarar.

Sigorta Birimi firmasının logosunu oluştururken yukarıdaki örneklerde gördüğünüz gibi yalnızca adını “SB” olarak kısaltarak bu yolu izledik.