Logo Nedir?

Kişi veya kurumların tanıtımını sağlayan, kurumsal kimliklerinin en sade şekilde ifade edilmesine imkan veren bir görsel imgedir. Harfler ve grafiksel bir yapıyla desteklenen simgedir. Bu niteliği ile amblemden ayrılır. Çünkü, amblem logoyu da ihtiva eden ama başka görsellerle de donatılmış bir bütünsellik içindedir. Oysa logo, harf ve grafik kelimelerden oluşur. Tasarlanmış Logo nedir? Logonun ortaya çıkarılabilmesi için yapılan çalışmadır. Ancak bu çalışma kişi veya kurumların tanıtımı ve markalaşması için çok önemlidir. Kurumsal kimlik, ürün, hizmet ve güveni temsil edecek özellikte olmalıdır. Bunu sağlayacak renk ve grafiksel çizgilere sahip bir simge olarak oluşturulmalıdır. Hayal gücü yüksek, yaratıcı fikirlere sahip, güzel sanatlar ve grafik sanatları konusunda uzman profesyoneller elinde şekillenirse, yıllarca insan hafızalarından silinmeyecek simgeler olarak hatırlanabilirler.

Kurum veya kuruluşlar neden logo kullanmalıdır?

Logo Nedir? Öyle bir imgedir ki; markalaşmanın en güçlü göstergesi olarak kabul edilmektedir. Gerek sosyal medyada gerekse basılı doküman yada reklam uygulamalarında kullanılır. Böylece insanlar üzerinde marka konusunda kurumsal güven duygusunun oluşmasına imkan verir. Kurumsal güvenin oluşması ise sektördeki pazar payının artmasına sebep olur. Bu simge görüldüğü her yerde ertelenmiş ihtiyaçların öne çıkmasına sebep olur. Böylece müşterinin ürün veya hizmete yönelmesi duygusunu da güçlendirmiş olur.

logo tasarımı
logo nedir?

Bir logo tasarımı, kurum veya kuruluşların kurumsal kimliğini temsil etmekle kalmaz aynı zamanda grafiksel çizgilerle ürün veya hizmetin sektördeki farklılıklarını gösterir. Günümüzün doğa ve çevre korumacılığı v.b. anlamlarını da ifade edecek bir yapıya büründürülebilirse faydalı mesajlar verilmesi sağlanmış olur. Bu demektir ki logo sadece kelime veya kelime gruplarından oluşmuş bir simge değildir.

Aynı zamanda sektöre, topluma yada insanlığa mesaj veren anlamlı bir simgedir. İşte iyi bir logo tasarımcısı hayal gücünü ve yaratıcı fikirlerini kelime ve kelime gruplarından oluşacak bir simgeye yükleyerek ona anlam kazandıran kişidir. Etkili logolar gerçek profesyonel tasarımcıların eserleridir. Bu eserler aslında firmanın ürünleri, hizmetleri veya markanın kalitesi konusunda da bir fikir sunar. Etkin olarak tasarlandığında, işletme hakkında zengin ve güvenli bir marka izlenimini verir.

logo tasarımı
logo nedir

İyi bir logo tasarımı için püf noktaları

  • Detaylardan ve gereksiz ayrıntılardan uzak, algılaması kolay bir sadelikte olmalıdır.
  • Özgün bir tasarım olmalıdır. Daha önce kullanılmış, çok bilinen logo ve çizgilerden kaçınılmalıdır.
  • Kuruma, marka ve ürüne özgü olmalıdır. Sektörde bulunmayan ve doğru mesajlar taşıyan simge olarak tasarlanmalıdır.
  • Logoda tasarımcının bir şaheser yaratmış olması çözüm değildir. Kurumla özdeşleşmiş, kurum veya ürünü anlayabilme imkanı verecek bir simge yaratmış olması önemlidir.
  • Uygulamalar göstermiştir ki; logo boyutları kullanım ortamlarına bağlı olarak değişir. Kağıtta, afişte, kıyafetlerde yada araçlar üzerinde kullanım boyutları farklı olmalıdır. Buna logonun kullanım ilkeleri denir. Aynı zamanda logoyu oluşturacak renk seçimi ve renk sayısı çok önemlidir.
  • Logo tasarımcısının eğitim, bilgi, beceri ve zevki çok önemlidir. Logoda gereğinden fazla renk kullanmak algıyı dağıtabilir. Bu sebeple genellikle az sayıda renk kullanılarak oluşturulmalıdır.
  • Logo dikkat çekici olma özelliğine sahip olmalıdır. Sektörle ilgilenenler için tanımlama yapılırken kolaylıkla tarif edilebilmelidir. Logonun kolaylıkla hatırlanabilmesi için uygun sloganla desteklenmesi çok faydalı olur.