Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Herkesin bir kurumsal kimliğe ihtiyacı var diyoruz ama bu kurumsal kimlik tasarımı nedir?

Kurumsal kimlik tasarımı, şirketlerin kendini ifade etme yoludur. Bu çalışmalar en çok da kobiler için avantajlıdır. Logo tasarımı ile başlayan bu süreç, markalaşma yolu ile devam eder ancak tüm bu ifade edilenlerin aracı kurumsal bir duruş sayesinde gerçekleşir.

Giysilerimiz, hakkımızda nasıl bir fikir veriyorsa, kurumsal kimlik de firmalar hakkında bir fikir sahibi olmamızı sağlar. Ayrıca çalışan sayısı arttıkça bir takım işler otomasyon mantığına geçer. Kurumsal kimlik tasarımları da bu otomasyon çalışma mantığı ile yan yana çalışır.

Her firmanın kurumsal kimlik çalışmaları bir diğerinden farklıdır. Bu farklılık sektörlerin ihtiyacına göre değişir. Örneğin bir Sturbucks’ın kurumsal kimliğine uygun çalışmalar karton bardak, önlük, kahve ambalajı, peçete üzeri logo uygulama gibi daha geleneksel çalışmalar iken, bir Sabancı Holding’in kurumsal kimliğinde ise cepli dosya, pazarlama kiti, bronz bir rozet, sözleşme evrak tasarımları v.b. bulunur. Buradaki farkı siz de anladınız.

Kurumsal kimlik, bir firmayı, diğerlerinden farklı kılan somut ve soyut özelliklerdir. Somut özellikler, firmanın kullandığı başlıklı kağıt, zarf, kartvizit, vb. malzemedir. Soyut özellikler ise, kurum felsefesi, kurum kültürü, kurum iklimidir.

Bu ihtiyaçlar kurumsal kimlik tasarımcıları tarafından bir ar-ge sonucunda ortaya çıkartılır ve uygulamaya dökülür. İşte buradaki hassas nokta da kurumsal kimlik tasarımı çalışması yaptıracak olan firmanın gerçekten hangi tasarım materyallerine ihtiyacı olduğudur.

 

Düşüncelerinizi Paylaşın