Kimlik Tasarımı Hakkında

Kurumsal kimlik tasarımı hakkında çok yakın zamana kadar kimlik tasarlamak için bir şirketin veya kuruluşun özü, tek bir grafik işarette yada logoda özetlenirdi. Sonra bu logo ve kurumsal kimlik rehberinde belirlenen kurallar uyarınca antetli kâğıttan kamyona, şirketin çeşitli fiziksel yüzeylerine uygulanırdı. Ancak, markalaştırmanın bağlam ve kullanımları karmaşıklaştıkça, kimliklerin, onlarla karşılaşan farklı insan grupları için farklı işlevleri olan, daha esnek, çok yönlü ve akışkan sistemlere dönüşmeleri gerekti.

 

İsviçreli mimarlar Herzog & de Meuron tarafından tasarlanmış, Walker Sanat Merkezi‘nin yeni binasının 2005 baharındaki açılışıyla, Minneapolis’in bir numaralı sanat forumu kendini yeni baştan yaratma şansını yakaladı. Bu yeni bir kimlik tasarımı hakkında yapılacak olan projeden başka bir şey değildi. “Yeni bir yapıyı işaret etmek için yeni bir kimlik geliştirmek çok mantıklıydı” diyor Walker’ın tasarım yönetmeni Andrew Blauvelt. “Esas soru şuydu: Walker grafik kimlik kavramına yeni bir yaklaşımı nasıl getirebilirdi?”

 

kurumsal-kimlik-tasarimi-izmir

 

Blauvelt, yeni kimliğin “görsel olarak farklı, fikren ve teknolojik olarak eşsiz, ama yine de tamamen tasarımcının kontrolünde” olmasını istiyordu. “Uygulanması için çok basit kuralları olmalıydı ve farklı boyutlarda işlemeliydi; kartvizite sığacak kadar küçük ama duvara uygulanabilecek kadar da büyük.” Ayrıca yeni kimliğin, Matthew Carter’in 1995’te tasarladığı yazı karakterinin yerini almak yerine, üzerine yapılandırılmasını istiyordu. “Nasıl genişletilmiş binamız, eski yapıyı inkâr etmiyorsa, yeni kimlik de ondan önce geleni tanımalıydı” diyor Blauvelt. Yeni kimlik, Walker yazı karakterini galeri isimlendirmesi ve ışıklı bina tabelası gibi belirli amaçlar için kendine dahil ediyor. “Walker’ın görünümünden ve tüm iletişim malzemelerinden sorumlu kendi tasarım ofisimizin olması, tasarım üzerinde kontrol sahibi olmamızı sağlıyor.”

Walker Sanat Merkezi Kimlik Tasarımı Hakkında

Blauvelt, dik çizgileri, kendi deyimiyle, “sanat nesnesi için vekil” olarak kullanan Daniel Buran’in işlerini incelerken, kimlik için geliştirilmiş. Geometrinin en basit dinamiği olan çizgiyi, Walker‘ı temsil etmek için kullanıp kullanamayacağını düşünmeye başlamış. “Bir parça bant kadar basit olabilir mi?” Tasarımcılar kimlik tasarımı hakkında pek çok farklı işlevi olması gerektiğini biliyorlardı. Bazen başka şeylerin yanında sessiz olması gerekecekti, diğer zamanlar ise yalnız kalacak ve daha çarpıcı ve açıklayıcı bir şekilde davranması gerekecekti.

 

Blauvelt, sistem zaman içerisinde büyüyüp değişmeli mi, yoksa “bazı elemanlar değişirken bile (kelimeler, renkler, dokular gibi), hâlâ tanınabilir bir parça kalmalı mı” diye merakla düşünüyordu.

 

Walker Expanded adıyla geliştirdikleri kimlik, kelime, desen ve doku şeritlerinden oluşuyor ve tıpkı bir rulo bant gibi, basılı malzeme, web sitesi, satılık ürünler, mimari ve başka her tür yere uygulanabiliyor.

 

kurumsal-kimlik-tasarimi-hakkinda-font kurumsal kimlik tasarımı hakkında
Walker Expanded Yazı Karakteri

 

Yazı tasarımcısı Eric Olson, tasarım ekibiyle birlikte çalışarak, kimliği oluşturan eşsiz yazı tabanlı sistemi geliştirdi. Bir yazı karakteri gibi işlev gören sistem, bold ve italik gibi unsurlar uyarınca organize olmak yerine, ilişkili kelime grupları altına toplanmış fontlardan oluşuyor. Bir tür sözlük gibi işliyorlar ve belirli izleyici ve ortamlar için özel olarak kullanılabiliyorlar. Peer to Peer adlı bir font kurum içinde kullanılırken, Public Adress, halkla iletişim kurmak için uygun dilli konuşuyor. Dükkânın da kendi sözlük-tabanlı fontu var.

“Kelime grubunuzu seçtikten sonra, tek bir tuşa basarak bütün bir kelime oluşturuyorsunuz” diye açıklıyor Walker’ın  kıdemli tasarımcılarından Chad Koepfler. “Örneğin ‘T’tuşu ‘tasarım’ kelimesini, ‘S’ tuşu sergi kelimesini veriyor ve hepsini uygun yazı karakteri ve boyutta yapıyor. Fontun içinde aynı zamanda tuşlara basarak oluşturduğunuz ve kelimelerin arkasına dizebileceğiniz farklı desenler de var.”

 

ic-mekan-grafik-tasarim-uygulama
Kimlik Tasarımı Hakkında

 

Koepfler kimlik tasarımı hakkında kimliğin amacına bağlı olarak değişmesine dikkat çekiyor: “Program veya konu ya da izleyici hangi kelime grubunu kullanacağınızı ve dolayısıyla da kimliğin ne kadar dinamik görüneceğini belirliyor.”

 

kurumsal-kimlik-tasarimi-izmir-tasarim-ajansi

 

 

Sözlüklerin bazılarının, örneğin Walker’ı ve programlarını tanımlayan sıfatlar grubunun, zaman içerisinde değişme olasılığı da var. Blauvelt ziyaretçi anketlerinden gelen verileri kimliğe dahil edebileceklerini öngörüyor. “Böylece bu yeni kimlik tasarımı, kurumun yıllar içerisindeki değişimin de bir belgesi oluyor.”

 

 

Düşüncelerinizi Paylaşın