İşaret Tasarımı

İşaret tasarımı kentsel mekânlar, farklı gruplar tarafından, farklı yerlerde gerçekleşen farklı aktiviteler için kullanılır. Bir mekânın yerlisi olanların genelde acelesi vardır ve her nereye gitmeleri gerekiyorsa -bir iş toplantısına, arkadaş ziyaretine, bir paketi bir yerden almaya- sadece oraya ulaşmak isterler. Böyle zamanlarda istediğiniz yere ulaşabilmek için kamu alanının sizinle aynı yöne ilerlemesini, önünüzde bir harita gibi açılmasını ve hedefinize doğru rahat ve telaşsız bir şekilde rehberlik etmesini istersiniz. Hatta bir yol bulma sürecinin gerçekleştiğinin bile farkına varmak istemezsiniz; tek düşünmek istediğiniz, oraya vardığınızda ne olacağıdır. Başka grup insanların, mesela turistlerin daha çok vakti vardır ve varış noktalarına doğru ilerlerken dolambaçlı yollar izleyebilirler. Bazı durumlarda, özellikle gezilen şehir Venedik gibi labirent misali bir yer ise, yolun kendisi hedef olabilir.

Arnhem’deki Werkplaats Typografie‘den bir grup öğrenciyle beraber, Venedik için yeni bir işaret tasarımı sistemi önermesi istendiğinde, Paul Elliman da aynen bu konuları düşünüyordu. “Bir şehirde kaybolmanın özü, ironik olarak, bir şeyler keşfetme olasılığıdır ve böyle bir işaret tasarımı projesine tamamıyla grafik bir yaklaşım, bu ilginçliği atlayacaktır” diyor. Elliman. “İşaretlendirme sorununa alışıldık bir çözüm, daha çok işaret üretmektir: Turizmin ihtiyaçlarının arttığı her bölgede olduğu gibi, işaret tasarımı, tamamen yönlendirme veya coğrafi amaçlı (yol işaretleri gibi) işaretlerin yanına eklenirler.” Bu sebeple Elliman ve ekibi ziyaretçilerine sesli bir rehber aracılığıyla yardımcı olmaya karar verdiler. Salvatore adlı kurgu bir karakterin anlattığı bilgilere, cep telefonlarından ve şehre yayılmış dinleme kulübelerinden ulaşılabiliyor.

 

İşaret Tasarımı ve Önemi

 

Müzeler gibi ortamlarda da, açıklayıcı yönlendirme işaretleri önemli olduğu kadar belli bir atmosferin ve kurum kimliğinin hissedilmesi de önemlidir. 2004 yılında Pittsburgh Çocuk Müzesi genişletildiğinde, Paula Scher ve Pentagram‘daki ekibinden yeni bir işaret tasarımı sistemi yaratmaları istendi. Buldukları çözüm, çevre grafik  tasarımlarının bir mekâna nasıl karakter ve tavır kazandırdığını vurguluyor. Koning Eizenberg Mimarlık’ın uyguladığı genişleme projesinde, müzenin yeni girişi olan ve ek sergi alanları içeren üç katlı yapı, eski iki bina arasında köprü görevi gördü. Mimarlar bu ek binaya polikarbonat bir ekran ekleyerek binaları görsel olarak birbirlerine bağladılar ve çevre tasarımcısı Ned Kahn’ın da işbirliği ile bu ekranın aynı zamanda esintiyle kıpırdayan binlerce plastik parçadan oluşmuş bir heykel olmasını sağladılar.

 

muze-isaret-tasarimi-yapan-firmalar

 

İşaret sistemi için gerekli olan ipuçları ek binanın mimarisinden alınıyor. Müzenin girişindeki ana işaretlendirme, binadan dışarıya doğru çıkıyor ve kendi içinden neonlar ile aydınlanıyor, böylece bir süper kahraman çizgi romanından çıkmış gibi görünen üç boyutlu yazı karakterleri oluşuyor. Lobinin işaretleri rengarenk, floresan pleksiglas panellerden oluşmuş. Renklerde ışıklandırmadan ve müzenin terasının döşemesinden esinlenilmiş.

 

isaret-tasarimi-yonlendirme-tasarimi-izmir

 

Galerilerde, tanıtım işaretleri kelimelerle yapılmış oyuncu uygulamalardan oluşuyor.

Hem boyut hem de malzeme esprili bir etki yaratmak için kullanılmış: “Garaj” yazısı kauçuk araba lastiğinden oluşturulmuş; “Tiyatro” sanki projeksiyonla yansıtılmış gibi, kapıların bir tarafında düz, diğer tarafında ise tersten okunuyor ve “Atölye” yerdeki bir şablonun üzerinden çocukların boyamasıyla yaratılmış.

 

isaret-tasarimi-izmir

 

Küçük çocuklar ve bebekler için uygulamalı bölüm olan Yuva’da, dev bebek suratı grafiklerinden oluşan bir duvar kâğıdı kullanılmış. Baştan aşağı, tüm işaretler müzenin çeşitli etkinliklerinden esinilmiş ve kolayca tamir edilebilen veya değiştirilebilen, ucuz malzemelerden yapılmış. İşaret tasarımı tipografisinde Futura yazı karakteri kullanılmış ve bu font müzenin karakterinin bir parçası olarak öylesine tanınmış ki, müzenin tasarım departmanı tarafından kurumsal fontları olarak fiilen kullanılmaya başlanmış.

 

cocuk-muzesi-yonlendirme-isaret-tasarimlari

Düşüncelerinizi Paylaşın