Casal Mendes Red Ambalaj Tasarımı incelemesi öncesinde Casal Mendes Rose ambalajıyla Türkiye’de yılladır bilinen güzel ve lezzetli bir Portekiz şarabı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Markanın tüm ürünlerinde tercih ettiği transparan şişe, içerisindeki ürünü çok iyi sergiliyor. Lezzeti de keyiflik ve hediyelik olarak düşünebilirim.

Neden kırmızı şarabı yok derken Türkiye’de raflarında o güzel yeni ambalajı gördüm ve mesleki olarak hemen Casal Mendes Red ambalaj tasarımı incelemesi yaptım. Tekrar söylemeliyim ki şişenin transparanlığında şarabın rengi resmen sizi davet ediyor.

Elbette genelde şarap şişeleri şarabı koruyan ve ışığı almasını bir nebze engelleyen bir tarzda olur ancak bu Portekiz şarabı. Portekiz şarabı ve normal şarap olarak dünyada iki kategori var bana göre. Şarap severler bilir. Portekiz şarapları eşimden de bildiğim üzere gezegendeki en lezzetli şaraplardandır. Şarap yapmayı iyi bilen bir millet.

Casal Mendes logo tasarımı ile gerçekten güçlü bir marka imajı veriyor. Raflarda marka şişesiyle birlikte harika bir albeni yaratıyor. Buna birazdan değineceğim.

Casal Mendes Red Ambalaj Tasarımı İncelemesi

casal mendes red ambalaj tasarımı incelemesi

Casal mendes rose şarabında doğal olarak Gül grafiği kullanmış. Ancak Casal Mendes Red ambalaj tasarımı için öyle bir grafik kullanmış ki ilk izlenim “böğürtlen” gibi geldi. Neden çünkü kırmızı renkte. Burada bilinçli bir şekilde yanlış yapmazlar ama toplumların algısını gözardı ettikleri kesin. Çünkü Portekiz bir şarap ülkesi ve şarap üzümden yapılır. Bizim gibi ülkelerde ise böğürtlen, karadut v.b. meyveler ile de şaraplar yapıldığı için bize böğürtlen gibi gelmesi normal.

Evet ben de bu topraklarda yaşayan biri olarak ilk gördüğümde böğürtlen aromalı sanırım diye düşündüm ama hayır bu üzüm olmalı çünkü bu ambalaj tasarımında RED ifadesi mevcut ve doğal olarak kırmızı şarabı temsil eder dedim bir tasarımcı olarak. Bir kusur arayacaksam tek kusur bu görünüyor.

Casal Mendes Red Ambalaj Tasarımı ve grafik tasarım
casal mendes red ambalaj tasarımı

Gelelim yazı karakterine: Yukarıda bahsettiğim gibi Casal Mendes’in logotype’i gerçekten müthiş bir seçim. Tırnaklı bir yazı karakteri çoğu zaman “iz bırakan” bir imaj verir. Ayrıca Tüm harflerin BÜYÜK yazılması da cabası. oldukça iddialı bir imajı var Casal Mendes’in. Kullanılan yazı karakteri ise Engravers MT’dir. Yazı karakterinin tasarımcısını merak edenlere ek bilgi: Robert Wiebking

Casal Mendes Red Ambalaj Tasarımı ve Yazı Karakteri

Dünya ambalaj tasarımına ne kadar önem veriyor. Bu Casal Mendes Red ambalaj tasarımı incelemesine verdiğim önem estetik değerlerin güçlü olmasıdır. Her üretici ürününü pazarlarken elbette para kazanmak amacıyla yola çıkıyor. Ancak şu güzelim estetik değerler de var ki gözlerimizi besler, bize bir mesaj verir, bir dil kullanır. İşte bunu Türkiye’de de güçlendirmek gerektiğine inanan bir sanat yönetmeni olarak bana her zaman sorularınızı sorabilir ve ajansımdan destek alabilirsiniz.