Afişler 1

Dünyaca ünlü Afişler’in yapıldığı tasarımı okulları, görselin estetiği ile sanatın keskin örtülü benzetmelerini bir araya getiriyor. Resimsel jestler, mizah ve her sanatçının her bir çalışmasında yansıttığı güçlü özgün kişilikler. Bu özellikler, okulların tasarımcı ve sanatçı arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran bir öncü haline gelmesinin temel nedenleri.

Onlarca yıl sonra dahi, Polonya’nın dört bir yanından gelen genç yetenekler, kendinden öncekilerin izinde, afişler ile özgün tarzlarını sunmaya coşkuyla devam ediyor. Bir fikir ortaya koymanın ve umarsızca yapılan kinayenin gücü, Afişler’de yaşamaya devam ediyor. İşte, afiş sanatının geçmişten günümüze en iyi örneklerinden hazırlanan öznel bir seçki…

 

Afişler’den Seçmeler

Afişler

 

1942 doğumlu Mieczysław Wasilewski, Polonya Afiş Okulu’nun öncü kurucularından Henryk Tomaszewski’nin öğrencilerinden ve öz anlatımın ustası olarak görülüyor. Her yıl düzenlenen tiyatro festivali için hazırladığı bu afiş, görenlerin gözlerini üzerinden kolay kolay ayıramadığı bir çalışma.

 

Aleksandra Niepsuj

Aleksandra Niepsuj, Debt, The Living izniyle

Ola Niepsuj’un oyuncu tasarımı, kıvrak zekası, karanlık mizahı ve sadece birkaç basit sembolle sınırlı muğlaklığı ile hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap ediyor. Sanatçı harfleri ve çevresindeki unsurları animasyona dönüştürerek, kültürel meseleler üzerine, anlaşılır şekilde mizahi bir yorum getiriyor. Aynı zamanda, bunları kalıcı bir şekilde Polonya tasarım mirasına yerleştiriyor. Yukarıdaki çalışma DEBT (BORÇ) için seçildi. 2012 yılında New York’ta, Living Theatre’da düzenlenen Borç konulu Polonya Çağdaş Afiş ve İllüstrasyonları sergisi. Niepsuj, açık bir şekilde Polonya Afiş Okulu’nun özellikle de Jan Młodożeniec, Henryk Tomaszewski, Wojciech Zamecznik, ya da Wiktor Górka gibi isimlerin hayranı olduğunu söylüyor.

 

Olmak ya da Olmamak? Mieczysław Wasilewski

Mieczysław Wasilewski, “To be or not to be”, 1975

Bu çalışmada Wasilewski, tipografi maharetini kıvrak zekasıyla herhangi gereksiz bir yoruma yer bırakmayacak şekilde birleştiriyor.

 

Anna Niesterowicz: Debt As Memory

Anna Niesterowicz

 

1974 doğumlu Anna Niesterowicz, sık sık şifrelere ve nesnelere gizlenmiş anlamlara ve hatıralara odaklanıyor. Video sanatları, ilüstrasyon, heykel ve enstalasyonlar üzerinde çalışan sanatçı, bu eserinde anı kavramını borç olarak yorumluyor. Sanatçı, çalışmasında Love (Aşk) ve L-owe (L-borçlu olmak) kelimeleriyle oynayarak bütünleştiriyor. (Lehçe’de w harfi v harfi olarak telaffuz ediliyor.)

 

Roman Cieślewicz’in Zezowate Szczęście için yaptığı afiş

 

Roman Cieślewicz

 

Önce Varşova’da ardından da Paris’te çalışmalarına devam eden Cieślewicz, iki şehirde de her zaman sanatın tam kalbinde yer aldı. Avrupa’nın Soğuk Savaş nedeniyle yaşadığı bölünmeler arasında kurulmuş köprüler arasında bir kariyer yapan sanatçı, Komünist Polonya’nın katı görsel kültürü içene gerçek üstü fantezileri yerleştirdi. 1963 yılında Paris’e gittiğinde ise çalışmalarına Batı’nın tüketime dayalı etkisi üzerine eleştirel bir bakış açısı geliştirerek devam etti.

 

Bartosz “Arobal” Kociemba tarafından hazırlanan Glissando performansı afişi

 

Bartosz “Arobal”

 

Bartosz “Arobal” Kociemba,  Glissando theatre yapımı için afiş, yön. Ch. Garcia

Resmi bir sanat eğitimi olmayan Arobal, aşık olup da Varşova’ya taşınana kadar birkaç yıl, Wrocław Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi öğrenimi gördü. Sanatçı, bu çalışmasıyla ilgili olarak, “Her şeyin daha işlevsel ve güzelden çok gergin olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Güzellik kayboldu ve çevremizde birçok çirkinlik var. Ben günlük yaşam için, güzelliğe dair romantik bir anlayış katan unsurlar sunmaya çalıştım” diyor.

Waldemar Świerzy’nin Red Inn Afişi

Waldemar Świerzy, 1955

Waldemar Świerzy,  L’ouberge Rouge film afişi, 1955

2013 yılında vefat eden  Waldemar Świerzy, Polonya Afiş Okulu’nun önemli kurucularından birisi. Buradaki çalışması, Claude Autant-Lara’nın Red Inn filminin reklam afişi. Afiş, 1959 yılında Versay’da düzenlenen 1. Uluslararası Film Afişleri Sergisi’nde Toulouse-Lautrec Büyük Ödülünü kazandı. Çalışmasındaki resimsi vuruşları sanatçının sonraki yıllarda geliştirdiği özgün ve dünyaca ünlü “jazzy” stilinin habercisi gibi

 

 

Łukasz Rayski tarafından yapılan Debt of Gratitude

Łukasz Rayski
Łukasz Rayski, Debt of Gratitude, The Living Theatre izniyle

1984 doğumlu Łukasz Rayski, Varşova Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Tasarım Bölümü mezunu. Rayski’nin New York’taki Borç temalı sergi için hazırladığı bu afiş, Keith Haring’e has bir estetik yansıtıyor.

Leszek Hołdanowicz’in The Hands Over The City için hazırladığı afiş

Leszek Hołdanowicz, 1964

1960’lı yıllara ait bu harika afiş, dönemin tarzını çok iyi yansıtıyor ve hala belleklerdeki yerini koruyor. Leszek Hołdanowicz’ın hazırladığı bu ödüllü afiş, yine ödüllü bir film olan “The Hands Over The City”e ait. Çizgileri takip ederek birbirine geçerek gizlenmiş parmakları bulmayı deneyin.

 

Małgorzata Gurowska tarafından hazırlanan Public Playing

 

Małgorzata Gurowska, “Public Playing” poster

 

Małgorzata Gurowska, “Public Playing”  Dydo poster gallery sergisi için afiş

Minimal, temiz, güçlü ve modern–Gurowska’nın grafik tasarımlarını özetleyen kelimeler… Varşova Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan ve aynı zamanda burada çalışan Małgorzata Gurowska, video ve enstalasyon sanatçısı olmanın  yanı sıra bir illüstratör ve tasarımcı. Aynı zamanda da Varşova Sztuczna (Yapay Kurgu) Vakfı’nın ortak kurucuları arasında yer alıyor.

 

Dawid Ryski’nin Franz Ferdinand konser afişi

Dawid Ryski, Franz Ferdinand konser posteri

 

Dawid Ryski, Franz Ferdinand konser afişi, sanatçının izniyle

 

Ryski’nin vintage estetiğinin dergi illüstrasyonları, CD kapakları ve konser afişlerine mükemmel uyumu kanıtlanmış durumda. Yukarıda gördüğünüz afiş, sanatçının bir konser için hazırladığı ilk afiş. Ryski aynı zamanda 2006 yılından bu yana Polonya çapındaki büyük festivallerde sahne alan The Black Tapes adlı bir Punk grubunda çalıyor.

 

Małgorzata Gurowska’nın The Young From Warsaw adlı afişi

 

Małgorzata Gurowska

Małgorzata Gurowska,  “Młodzi z Warszawy” (The Young from Warsaw) sergi afişi

Bu poster, bir başka minimalist, Gurowska’ya ait. Buradaki “kral” güçlü olmamasına rağmen gururlu. Tıpkı, bir “Varşova’lı Genç” gibi… Afiş, Varşova’dan 20 sanatçının katılımıyla Łódź şehrinde düzenlenen aynı isimli serginin afişi.

 

 

Gurowska’nin Zbliżenie için hazırladığı afiş

 

Małgorzata Gurowska

 

Małgorzata Gurowska,  Piotr Wysocki’nin enstalasyonu için hazırladığı afiş “Zbliżenie” (Close-Up)

Gurowska, Piotr Wysocki’nin 2008 yılında gerçekleştirdiği Close-Up (Zbliżenie) adlı enstalasyon/film gösterimi için bir afiş hazırladı. Bir mezuniyet çalışması olan film, Irena Zielińska adlı tanınmamış bir şairin ateşli okumalarını içeriyor. Film, kapalı bir sinema salonunda gösterildi. Afiş, minimalist yaklaşımıyla meydan okuyor. Off-set baskı tekniği ile basılan afiş üzerindeki kremsi gri imaj, beyaz kağıt üzerine kirli beyaz boya ile doku farklılığı algısı yaratıyor.

 

1989 ilk demokratik seçimlerinin Öğle Vakti, Tomasz Sarnecki

 

Tomasz Sarnecki, 1989

 

Tomasz Sarnecki, “W samo południe” (Highnoon) politik afiş, 1989

Seçimler için yapılan bu afiş Sarnecki’nin eseri. Afiş, Marian Stachurski’nin 1959 yılında Amerikan Western filmi High Noon için yaptığı Polonya reklamını temel alıyor.

Jan Lenica’nın Wozzeck için yaptığı afiş

Jan Lenica, 1964

Bu ikonik afiş, Jan Lenica’nın MoMa koleksiyonunda bulunan çalışmalarından bir tanesi. Grafik sanatçısı, farklı kategorilere ilgi duyuyor. Aynı zamanda, Walerian Borowczyk ile birlikte üzerinde çalışmaya başladığı animasyon filmin yönetmenliğini de yapıyor.

Andrzej Pągowski’nin Rosemary’nin Bebeği için hazırladığı afiş

 

Andrzej Pągowski

 

Ürkütücü ve çok… Hemen hemen herkesin bildiği Roman Polanski filmi Rosemary’nin Bebeği filmi için 1968’de yapılan bir ‘80’ler tarzı bir Pągowski afişi.

 

Waldemar Świerzy’den, The Sizzling Sticks

Waldemar Świerzy, 1985

 

Caz tarzıyla öne çıkan Świerzy bu afişte doruk noktasına çıkıyor. Sanatçıya göre, onun afiş tarzı tıpkı caz gibiymiş. Bir tema alıp onu kendi tarzında yorumlamak. Sonuç ortada.

Afişler 1 serisi dünyaca ünlü ve etkili afişler ile sizlere sunulmaya devam edecektir. Blog sayfamızı ve yazılarımı izlemeye devam ederken, stüdyomuzun tasarımlarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Düşüncelerinizi Paylaşın